Deep White

Deep White piedalās kontakta fiksēšanas lietotnes “Apturi Covid” projekta īstenošanā

Covid-19 krīze Deep White komandai ir bijusi ne tikai pieredze, bet arī iespēja līdzdarboties Latvijas zinātnieku un IKT ekspertu kopdarba – lietotnes “Apturi Covid” – satura izstrādē un projekta komunikācijas nodrošināšanā. 

Kontakta fiksēšanas lietotne, kas kopš maija beigām brīvprātīgi un bez maksas pieejama ikvienam Latvijas iedzīvotājam, radīta Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) vajadzībām, lai palīdzētu iedzīvotājiem drošā un ērtā veidā ierobežot Covid-19 tālāku izplatību Latvijā. Neatklājot lietotāja identitāti un atrašanās vietu, saslimšanas gadījumā lietotne ļaus informēt visus, kuri arī izmanto šo lietotni un ar kuriem slimnieks bijis tuvā kontaktā – tuvāk par aptuveni 2 metriem un ilgāk par 15 minūtēm. Lietotne darbojas, izmantojot Bluetooth tehnoloģiju, un ir pieejama ierīcēm gan ar iOS, gan ar Androidoperētājsistēmām. 

Šim darbam ir īpaša pievienotā vērtība: mēs neesam ārsti vai medicīnas darbinieki, tomēr varam sniegt savu ieguldījumu sabiedrības veselībā. Epidemiologi un zinātnieki lēš, ka, pat ja tikai 20 % Latvijas iedzīvotāju izmantotu lietotni, tas jau būtu nozīmīgs atbalsts riska identificēšanai un turpmākai infekcijas ierobežošanai sabiedrībā. Aktīvi izmantot Latvijā izstrādāto lietotni Covid-19 izplatības ierobežošanai publiskā paziņojumā aicinājis arī tehnoloģiju milzis Apple.

Lietotnes tehnisko risinājumu izstrādājuši LMT, MakIT, Autentica, TestDevLab, IT centrs, Zippy Vision, Latvijas Universitātes eksperti un TechHub Riga līdzdibinātājs Andris K. Bērziņš sadarbībā ar Cert.lv un Datu valsts inspekciju, ievērojot Eiropas datu aizsardzības principus un drošības regulējumu. Lietotnes risinājuma izvērtēšanā iesaistījusies Valsts prezidenta kanceleja, SPKC, NATO StratCom, kā arī medicīnas nozares profesionāļi un epidemiologi.